Answer:
EMF = -0.17 V
No
Explanation:
For the reaction :
Cd(s) + Fe2+(aq) → Cd2+(aq) + Fe(s)
we will be using the Nersnt equation to calculate Ecell:
Ecell = Eº -0.0592 V/2 ln Q
where Q = ( Fe⁺² )/ (Cd²⁺)
and (Fe²⁺) and (Cd²) are the molar concentration of Fe²⁺ and Cd²⁺
Reduction
Fe²⁺ + 2e⁻ ⇒ Fe(s) Eº red = -0.4400 V
Oxidation
Cd (s) ⇒ Cd²⁺ + 2e⁻ Eº ox = +0.4000 V
Eºcell = Eox + Ered = 0.4000 V + (-0.4400 V) = -0. 0400 V
Ecell = Eº -0.0692 V/2 ln Q = -0.0400 V - 0.0592/2 ln ( 0.80/0.010 ) = -0.17V
No because Eºcell is negative and ΔºG will be positive since
ΔºG = -nFEºcell
Answer:
its height relative to some reference point, its mass, and the strength of the gravitational field
Explanation:
Gravitational energy is the potential energy associated with gravitational force, such as elevating objects against the Earth’s gravity. The potential energy due to elevated positions is called gravitational potential energy.
The factors that affect an object’s gravitational potential energy are the following; its height relative to some reference point, its mass, and the strength of the gravitational field it is in. For instance, consider a wallet lying on a table, it has less gravitational potential energy than the same wallet lying on top of a taller cupboard, and yet lesser gravitational potential energy than a heavier wallet lying on the same table.
If an object lies at a certain height above the Moon’s surface, it has less gravitational potential energy than the same object lying at the same height above the Earth’s surface because the Moon’s gravitational force is weaker.
Answer:
596 g of CO₂ is the mass formed
Explanation:
Combustion reaction:
C₂H₄(g) + 3O₂(g) → 2CO₂(g) + 2H₂O(g)
We determine moles of ethylene that has reacted:
189.6 g . 1mol / 28g = 6.77 moles
We assume the oxygen is in excess so the limiting reagent will be the ethylene.
1 mol of ethylene produce 2 moles of CO₂ then,
6.77 moles will produce the double of CO₂, 13.5 moles.
We convert the moles to mass: 13.5 mol . 44 g /1mol = 596 g
Answer:
Mole fraction of B is 0.76
Explanation:
The pressure of a mixture of gases using vapor pressure and mole fraction of each gas is:
P = P°aₓXa + P°bₓXb + ... + P°nₓXn
<em>Where P is pressure of the system, P° is vapor pressure of pure gas and X is its mole fraction.</em>
In the problem, the pressure of the mixture of two gases is 740torr, mol fraction of A is 0.24 and vapor pressure of B is 800torr, that is:
740torr = P°aₓ0.24 + 800torrₓXb
Also, the sum of mole fractions for each of the compounds in the mixture is 1, that is:
1 = Xa + Xb
As Xa = 0.24
1 = 0.24 + Xb
1-0.24 = Xb
0.76 = Xb
<em>Mole fraction of B is 0.76</em>