Answer:
1340.2MW
Explanation:
Hi!
To solve this problem follow the steps below!
1 finds the maximum maximum power, using the hydraulic power equation which is the product of the flow rate by height by the specific weight of fluid
W=αhQ
α=specific weight for water =9.81KN/m^3
h=height=220m
Q=flow=690m^3/s
W=(690)(220)(9.81)=1489158Kw=1489.16MW
2. Taking into account that the generator has a 90% efficiency, Find the real power by multiplying the ideal power by the efficiency of the electric generator
Wr=(0.9)(1489.16MW)=1340.2MW
the maximum possible electric power output is 1340.2MW
Answer:
= 1,386 m / s
Explanation:
Rocket propulsion is a moment process that described by the expression
- v₀ =
ln (M₀ / Mf)
Where v are the velocities, final, initial and relative and M the masses
The data they give are the relative velocity (see = 2000 m / s) and the initial mass the mass of the loaded rocket (M₀ = 5Mf)
We consider that the rocket starts from rest (v₀ = 0)
At the time of burning half of the fuel the mass ratio is that the current mass is
M = 2.5 Mf
- 0 = 2000 ln (5Mf / 2.5 Mf) = 2000 ln 2
= 1,386 m / s
Answer:
In primary cells, an electric potential develops through chemical action between the plates within the cell. Positively charged ions of zinc enter the acid and free electrons released from zinc atoms collect on the zinc plate, which results in a negative charge. At the same time, positively charged ions of hydrogen from the acid remove free electrons from the copper plate, which becomes positively charged. Through a conducting material connecting the plates, free electrons move from the zinc plate to the copper plate as long as the chemical reaction lasts.
Dry cells also develop electric potential via chemical actions within the cell. Free electrons removed from the carbon rod collect on a zinc can. The rod exhibits a positive charge and the can becomes negatively charged; this allows for an electric potential to develop between these two items. Through a conducting material connecting the can to the rod, free electrons move from the can to the rod as long as the conducting path exists.
Electric generators develop an electric potential via magnetic induction. Moving a conducting rod through a magnetic field that exists between the poles of a horseshoe magnet causes an electric potential to be set up in the rod. Free electrons move through this rod from one end to the other for as long as movement of the rod is maintained. The direction of this movement depends on whether the rod is moved across the lines of force in the magnetic field in either the opposite direction or the same direction. Generators usually consist of multiple conductors mounted on a cylinder that rotates in a magnetic field.
Thermocouples utilize heat to develop an electric potential. Two strips of different metals are connected at one end to form a junction and the other ends are kept apart. A heat source is applied to the junction; this causes each metal strip’s temperature to rise at the junction. The free ends aren’t as hot and electric charges are produced at these free ends. Because the strips consist of different materials, there's a difference of potential between these free ends; when connected by a conducting wire, the electrons can move through the pathway. The voltage that's produced will become greater as the difference in temperature between the free ends and the junction increases.
a. Increase
b. Decrease
c. Decrease
Since 1 Btu = 0.293 Wh, dividing the given amount of Wh by 0.293 will convert this amount into Btu. Therefore, 0.8 ÷ 0.293 = 2.73 Btu
365 days × 10 hours × 40 W = 146,000 Wh or 146 kWh
Explanation:
Penn Foster
The heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Explanation:
The heat energy required to convert a substance or to heat up or increase the temperature of a substance can be obtained from the specific heat formula.
As per this formula, the heat energy applied should be equal to the product of mass of the substance with temperature gradient and also with specific heat of the substance. Basically, the heat provided to increase or convert a substance should be more than the specific heat of the substance.

Since, here the mass of the substance X is given as m = 20g and the temperature change is given from -10°C to 70°C.
Then ΔT = (70-(-10))=70+10=80°C.
As the substance is unknown, the specific heat of that substance can also not be determined. Hence keep it as C.

Q = 1600C J
Thus, the heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Kinetic energy =0.5*mas*velocity^2
Joules =lg*m^2/s^2
1 miles= 1608.34 meters
1 hour= 3600 Sec
1 ounce =28.35g =0.02836 kg
What is a the kinetic energy, in joules, of this baseball when it is thrown by a major-league pitcher at 96.0 mi/h?
Answer: KE=0.5m*v^2
=0.5*(5.12 o *0.02835 kg/1 ounce)* (95 miles/h*1609.34m/1 miles* 1hr/3600s^)2
131kg*m^2/s^2= 131 joules
By what factor with the kinetic energy change if the speed of the baseball is decreased to 55.0 mi/h?
Answer: KE=0.5*m*v^2
=0.5*(5.13 o*0.02835kg/1 ounce)*(55 miles/ h*1609.34m/1 mile*1 hr/3600s)^2
=44.0kg*m^2s^2=44.0 joules
131/44= 2.98, so decreased by a factor of approximately 3