Answer:
his experiment can show the movement of pollutants through the groundwater!
Explanation:
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, we can compute the change in the solution enthalpy by using the following formula:

Whereas the mass of the solution is 350 g, the specific heat capacity is 4.184 J/g °C and the change in the temperature is 1.34 °C, therefore, we obtain:

It is important to notice that the mass is just 350 g that is the reacting amount and by means of the law of the conservation of mass, the total mass will remain constant, for that reason we compute the change in the enthalpy as shown above, which is positive due to the temperature raise.
Best regards.
Answer:
The sun shines with equal intensity on a farm field, an asphalt road and the ocean. So basically asphalt road are heated the most during the day
Explanation:
The heat of water is more than the specific heat of sand.
Therefore sand is hot.
.Water is reflecting solar radiation.
The land retains more heat since the land absorb solar radiation.
Therefore the land surfaces warm faster.
Since water is a slow conductor of heat, it need more energy than the sand. so its temperature is increasing. soil loses heat faster.
The ocean heats slower than land , the land air is more warmer than lean air. After the sun set the land loses heat quickly .The air above it cools.
Since the Carbon C is 17.39% by mass hence the Fluorine F
is 82.61% by mass. Divide each mass % by the respective molar masses, that is:
C = 17.39 / 12 = 1.45
F = 82.61 / 19 = 4.35
Divide the two by the smaller number, so divide by 1.45
C = 1.45 / 1.45 = 1
F = 4.35 / 1.45 = 3
So the empirical formula is:
CF3