The answer:
<span>The equation of its dissolution in water is: AgNO3 → Ag + (aq) + NO3- (aq)
and </span>AgNO3 → Ag + (aq) + NO3- (aq)
1 mol 1mol 1mol
? -------- 0.854mo
so for finding the value, it is sufficients to complute 1 x 0.854 mol =0.854 mol
so, 0.854 mol is required for the reaction to form 0.854 mol of Ag
First, we must find the total mass of CuBr₂:
Mass = 64 + 2 x 80
Mass = 224
Percentage mass of copper = mass of copper x 100 / total mass
Percentage mass of copper = (64 / 224) x 100
Percentage mass of copper = 28.45%
0.216g of aluminium compound X react with an excess of water water to produce gas. this gas burn completely in O2 to form H2O and 108cm^3of CO2 only . the volume of CO2 was measured at room temperature and pressure
0.108 / n = 24 / 1
n = 0.0045 mole ( CO2 >>0.0045 mole
0.216 - 0.0045 = 0.2115
so Al = 0.2115 / 27 => 0.0078 mole
C = 0.0045 * 1000 => 4.5 and Al = 0.0078 * 1000 = 7.8
Answer: p2 = 1.06p1
Explanation: pressure increases with temperature increase.
According to Gass law
P1/T1 = P2/T2
T1 = 20°c = 20 +273 = 293k
T2 = 40°c = 40 +373 = 313k
Therefore
P2 = P1T2/T1 = 313P2/293
P2 = 1.06P1