Answer: The empirical formula of the compound is 
Explanation:
Empirical formula is defined formula which is simplest integer ratio of number of atoms of different elements present in the compound.
Percentage of iron in a compound = 36.76 %
Percentage of sulfur in a compound = 21.11 %
Percentage of oxygen in a compound = 42.13 %
Consider in 100 g of the compound:
Mass of iron in 100 g of compound = 36.76 g
Mass of iron in 100 g of compound = 21.11 g
Mass of iron in 100 g of compound = 42.13 g
Now calculate the number of moles each element:
Moles of iron=
Moles of sulfur=
Moles of oxygen=
Divide the moles of each element by the smallest number of moles to calculated the ratio of the elements to each other
For Iron element = 
For sulfur element =
For oxygen element = 
So, the empirical formula of the compound is 
Answer:
Ionic, metal, organic
Explanation:
In this case, we have to analyze each compound:
-) 
In this compound, we have a non-metal atom (Cl) and a metal atom (Ca) . So, we will have a high electronegativity difference between these atoms, With this in mind, we will have an ionic bond. Ions can be produced:

The cation would be
and the anion is
. So, we will have an <u>ionic compound.</u>
-) 
In this case, we have a single atom. If we check the periodic table we will find this atom in the transition metals section (in the middle of the periodic table). So, this indicates that Cu (Copper) is a <u>metal.</u>
-) 
In this molecule, we have single bonds between carbon and hydrogen. The electronegativity difference between C and H are not high enough to produce ions. So, with this in mind, we will have covalent bonds. This is the main characteristic of <u>organic compounds. </u> (See figure 1)
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
Answer:
0.047 %
Explanation:
Step 1: Given data
- Partial pressure of ozone (pO₃): 0.33 torr
- Total pressure of air (P): 695 torr
Step 2: Calculate the %v/v of ozone in the air
Air is a mixture of gases. We can find the %v/v of ozone (a component) in the air (mixture) using the following expression.
<em>%v/v = pO₃/P × 100%</em>
%v/v = 0.33 torr/695 torr × 100%
%v/v = 0.047 %
Answer:
Trial 2, because the amount of product formed per unit time is higher.
Explanation:
Message me for extra help.