Partial pressure is the amount of pressure or force that is exerted by the atoms into the outer environment. it is dependent on the temperature and pressure of the present surroundings. in this case, we are asked in this problem to determine the partial pressure of oxygen at 16oC and 1 atm. We have to look into a solubility data table commonly found in handbooks and determined via experiments and correlations. According to literature, the value of the partial pressure is equal to 0.617 mM.This is under the assumption that the salinity of the water in which oxygen is dissolved is equal to zero.
Answer: The are bodies of rock or gas that are named for ancient gods.
Explanation:
Earth is the THIRD planet in the solar system. It support life of all living organisms.
VENUS is the second planet in our solar system. It is named after the Roman goddess of love and beauty.
MARS is the fourth planet in our solar system. It is named after the Roman goddess of war.
Thus, Venus and Mars, are EARTH NEIGHBORS
Answer:
The true statements are:
The solution is acidic
The pH of the solution is 14.00 - 10.53.
![10^{-10.53}=[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=10%5E%7B-10.53%7D%3D%5BOH%5E-%5D)
Explanation:
The pH of the solution is defined as negative logarithm of hydrogen ion concentration present in the solution .
![pH=-\log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D)
- The pH value more 7 means that hydrogen ion concentration is less ,alkaline will be the solution.
- The pH value less 7 means that hydrogen ion concentration is more ,acidic will be the solution.
- The pH value equal to 7 indicates that the solution is neutral.
The pOH of the solution is defined as negative logarithm of hydroxide ion concentration present in the solution .
![pOH=-\log[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3D-%5Clog%5BOH%5E-%5D)
The pOH of the solution = 10.53
![10.53=-\log[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=10.53%3D-%5Clog%5BOH%5E-%5D)
![10^{-10.53}=[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=10%5E%7B-10.53%7D%3D%5BOH%5E-%5D)
The pH of the solution = ?


Here, the pH of the solution is less than 7 which means that solution acidic.
A strong electrolyte like MgCl2 dissociates completely as per the following reaction:

As you can see, from 1 molecule of MgCl2 produces 3 ions on dissociation.
So, 1 mole of MgCl2 produces 3 moles of ions.
Now, Moles of MgCl2 = Volume x Molarity
= 0.04 x 0.345 [Change volume to Litres]
= 0.0138 moles
Now, total moles of ions = 0.0138 x 3 = 0.0414
(~26grams/mole) and Avogadros # (6.022x10^23) 84.3grams x 1mole/26grams x 6.022x10^23 molecules/mole = 1.95x10^24 molecules of C2H2