Yes a small child can play with fat child in the seesaw because if the the load distance is decreased the effort will increase. That's means if the distance between the fat boy and the fulcrum is decreased the small child needs less effort.so,he can play
Answer:
F = 10.788 N
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
Distance between charges, d = 0.1 m
We know that there is a force between charges. It is called electrostatic force. It is given by :

So, the force applied between charges is 10.788 N.
The only force on the system is the mass of the hoop F net = 2.8kg*9.81m/s^2 = 27.468 N The mass equal of the rolling sphere is found by: the sphere rotates around the contact point with the table.
So by applying the theorem of parallel axes, the moment of inertia of the sphere is computed by:I = 2/5*mR^2 for rotation about the center of mass + mR^2 for the distance of the axis of rotation from the center of mass of the sphere.
I = 7/5*mR^2 M = 7/5*m
Therefore, linear acceleration is computed by:F/m = 27.468 / (2.8 + 1/2*2 + 7/5*4) = 27.468/9.4 = 2.922 m/s^2
Answer: 
Explanation:

Where;
a = acceleration
V2 = final velocity
V1 = initial velocity
t = time
If John runs 1.0 m/s first, we assume this is V1. He accelerates to 1.6 m/s; this is V2.



No one expected violet & ultraviolet spectral lines to be shifted towards the red.