Answer: 19.4 mL Ba(OH)2
Explanation:
H2(g) + Cl2(g) --> 2HCl(aq) (make sure this equation is balanced first)
At STP, 1 mol gas = 22.4 L gas. Use this conversion factor to convert the 100. mL of Cl2 to moles.
0.100 L Cl2 • (1 mol / 22.4 L) = 0.00446 mol Cl2
Use the mole ratio of 2 mol HCl for every 1 mol Cl2 to find moles of HCl produced.
0.00446 mol Cl2 • (2 mol HCl / 1 mol Cl2) = 0.00892 mol HCl
HCl is a strong acid and Ba(OH)2 is a strong base so both will completely ionize to release H+ and OH- respectively. You need 0.00892 mol OH- to neutralize all of the HCl. Note that one mole of Ba(OH)2 contains 2 moles of OH-.
0.00892 mol OH- • (1 mol Ba(OH)2 / 2 mol OH-) • (1 L Ba(OH)2 / 0.230 M Ba(OH)2) = 0.0194 L = 19.4 mL Ba(OH)2
When we say decrease in boiling point, that means, we achieve boiling at a more lower temperature (lower than 100deg C). This is due to the lower atmospheric pressure. Boiling happens when the vapor pressure is equal the atmospheric pressure. Lower atmospheric pressure takes lower temperature for vapor pressure to equate with the atmospheric pressure. The answer here is letter B.
At higher elevations, it would take longer to hard boil an egg, because there is a lower boiling point, so the egg is boiling in water at a lower temperature.
Answer:
Acetylene: -1,256 kJ/mol
Ethanol: -1,277 kJ/mol
The combustion of 0.25 mol of an unknown organic compound results in the release of 320 kJ of energy. Which of the compounds in the table could be the unknown compound?- Answer: Ethanol
Letter d, because they are both alkali metals (group one)