Answer:
1.43 M
Explanation:
We'll begin by calculating the number of mole of the solid. This can be obtained as follow:
Mass of solid = 8.60 g
Molar mass of solid = 21.50 g/mol
Mole of solid =?
Mole = mass / molar mass
Mole of solid = 8.60 / 21.50
Mole of solid = 0.4 mole
Next, we shall convert 280 mL to litre (L). This can be obtained as follow:
1000 mL = 1 L
Therefore,
280 mL = 280 mL × 1 L / 1000 mL
280 mL = 0.28 L
Thus, 280 mL is equivalent to 0.28 L.
Finally, we shall determine the molarity of the solution. This can be obtained as illustrated below:
Mole of solid = 0.4 mole
Volume = 0.28 L
Molarity =?
Molarity = mole / Volume
Molarity = 0.4 / 0.28
Molarity = 1.43 M
Thus, the molarity of the solution is 1.43 M.
<span>Answer:
Graham's law of gaseous effusion states that the rate of effusion goes by the inverse root of the gas' molar mass.
râšM = constant
Therefore for two gases the ratio rates is given by:
r1 / r2 = âš(M2 / M1)
For Cl2 and F2:
r(Cl2) / r(F2) = âš{(37.9968)/(70.906)}
= 0.732 (to 3.s.f.)</span>
Answer:
-It is considered the modern atomic model.
-It describes the probable locations of the electrons
Explanation:
edge 2020
Answer:
A wave reflection interaction (reflected by the wall)
Explanation:
In a reflection, the propagating wave is bounced off the reflecting surface because the medium of the surface prevents the propagation of the wave through it, such that wave is redirected at an angle equal to the angle of incident on the reflecting surface
Reflection takes place with the different forms of waves, such as sound wave, water waves, and light wave
The objects around us are seen with the aid of reflection of light from a light source such that the reflected light enters our eyes after being reflected on the surface of the object, and the object is seen.
Carbonated drinks have the air under pressure so that carbon bubbles are forced into the drink, keeping it carbonated. So when you open a can, the air under pressure in the can comes out of the can at a high speed, making a "whooshing" sound. The gas law that applies to this concept is the Boyle's Law (PV=k or P1V1=P2V2).