Answer:
Explanation:
The first law is An object won't move by itself, and once in motion, it won't stop unless some force acts upon it. With this being said when the trumpet is at his side and he is not holding it will not move not until he lets go of it.
Answer;
The total pressure is 1.107 atm.
Explanation;
The total pressure is the sum of the pressures of the three gases in the flask
Pressure (total) = 0.215 atm + 0.066 atm + 0.826 atm = 1.107 atm
= 1.107 atm.
Answer:
Mass of solution=100g
mass of salt=20g
so; mass of solute=80g
percentage composition =(mass of salt/total
mass) ×100
= \frac{20}{100} \times 100 \\ = 20\%
glad to help you
hope it helps
Answer:
The answer to your question is 50 moles of O₂
Explanation:
Balanced Chemical reactions
1.- N₂(g) + 3H₂ (g) ⇒ 2NH₃ (g)
2.- 4NH₃ (g) + 5O₂(g) ⇒ 4NO (g) + 6H₂O (l)
moles of N₂(g) = 20 moles
moles of O₂(g) = ?
Process
1.- Calculate the moles of NH₃
1 mol of N₂ ------------- 2 moles of NH₃
20 moles of N₂ --------- x
x = (20 x 2) / 1
x = 40 moles of NH₃
2.- Calculate the moles of O₂
4 moles of NH₃ -------------- 5 O₂
40 moles of NH₃ ------------ x
x = (40 x 5) / 4
x = 200 / 4
x = 50 moles of O₂
When solid aluminum metal is reacted with diatomic chlorine gas, solid aluminum chloride is formed. This reaction is an example of synthesis or chemical combination in which two elements, aluminum and chlorine combine to form a new compound aluminum chloride.
Word equation: Aluminum (s)+ Chlorine (g)---> Aluminum chloride(s)
Molecular formula of the product formed is
.
Therefore the balanced chemical equation representing the reaction of solid aluminum with gaseous dichlorine can be represented as,
