Since toy is moving at constant speed that means that force that child is applying on toy is equal to force of friction.
Rate of speed that toy is moving is irelevant.
childs force is:
Fc = 2N
Fc = Ff (Ff -friction force)
Ff = a*Q
where Q is weight of the toy and a is friction
if we express a we get
a = F/Q = 2/8 = 0.25
Usually, in culturing of the bacteria we have a slant and then portion f it is transferred to the agar plate. The growth characteristics are more useful in the agar plates because it is where we really do the observation because bacteria in slants are still to be transferred in the agar plates.
R 1,2 = 27.5 + 33.0 = 60.5 Ohms
1/ R 1,2,3 = 1/ 60.5 + 1 / 22 = 82.5 / 1331
R 1, 2, 3 = 1331 / 82.5 = 16.13 Ohms
I = U / R
I = 9 V / 16.13 Ohms = 0.557 A ≈ 0.56 A
Answer: C ) 0.56 Amps
Answer:
7500 m/s
Explanation:
Centripetal acceleration = gravity
v² / r = GM / r²
v = √(GM / r)
Given:
G = 6.67×10⁻¹¹ m³/kg/s²
M = 5.98×10²⁴ kg
r = 6.8×10⁵ + 6.357×10⁶ = 7.037×10⁶ m
v = √(6.67×10⁻¹¹ (5.98×10²⁴) / (7.037×10⁶))
v = 7500
The orbital velocity is 7500 m/s.