R 1,2 = 27.5 + 33.0 = 60.5 Ohms
1/ R 1,2,3 = 1/ 60.5 + 1 / 22 = 82.5 / 1331
R 1, 2, 3 = 1331 / 82.5 = 16.13 Ohms
I = U / R
I = 9 V / 16.13 Ohms = 0.557 A ≈ 0.56 A
Answer: C ) 0.56 Amps
Option (A) is correct.
A noble gas is different from other elements because its highest electron energy level is completely filled.The examples of noble gases are helium, neon, Argon , krypton,Xenon , radon.
All the noble gases have completely filled outermost shell. for example, Helium has two electrons and both of them are present in first shell. Neon has 10 electrons, so its electronic configuration is 2,8.It has two electrons in the first shell and eight electrons in the second shell. Thus the outermost shell of both Helium and Neon is completely filled.
This property of having completely filled outermost shells makes noble gases different from the rest of the elements.These noble gases are very less reactive .
Answer:
Explanation:
It is a question relating to charging of capacitor . For charging of capacitor , the formula is as follows.
Q = CV ( 1 -
)
λ = 1/CR , C is capacitance and R is resistance.
= 1/(500 x 10⁻⁶ x 20 x 10³ )
= .1
λ t = .1 x 20
λ t = 2
CV = 500 X 10⁻⁶ X 5
= 2500 X 10⁻⁶ C
Q = 2500 x 10⁻⁶ ( 1 -
)
= 2500 x 10⁻⁶ x .86566
= 2161.66 μ C .
voltage = Charge / capacitor
2161.66 μ C / 500μ F
= 4.32 V
Answer:
The resistance is 
Explanation:
From the question we are told that
The voltage rating of the headlamp is 
The voltage of the power system is 
The power rating of the headlamp is 
Generally the power which the resistor dissipates is mathematically represented as

=> 
=> 
Generally the resistance is



A) 1153 N/m
We can find the spring constant by using Hooke's law:

where
F is the force applied to the spring
k is the spring constant
x is the displacement of the spring
In this problem, a fish of mass m = 4.0 kg is hanging on the spring, so the force applied is the weight of the fish:

and the displacement of the spring is:

so, the spring constant is

B) 16.8 cm
In this case, a fish of mass
m = 8.0 kg
is hanging on the spring. Therefore, the force applied to the spring is

So we can find the displacement of the spring:

And since the equilibrium length of the spring is

the new length of the spring will be
