Answer:
I believe it is Potassium (K)
Explanation:
I did the math on a calculator and it was the closest atomic mass to potassium.
The balanced equation given is:
4NH3 + 3O2 .....> 2N2 + 6H2O
From this equation, we can note that 4 moles of NH3 are required to produce 2 moles of N2.
Therefore, the mole ratio of NH3 to N2 is 4:2 which can be simplified into 2:1
99.6 mg= .0996 g
.0996g x (1mol/125.05g) x (1 mol SO3/1 mol Na2SO2) x (6.02 x 10^22/1mol SO3) = 4.79 x 10^19 SO32- ions
Given two electrons with charge of 1.5x10^-10 m
The electostatic force between them is determined by this formula:
F = kq1q2/r^2
where
k = 9x10^9
q1 = q2 = 1.5x10^-10
r = 2.82x10^-15
F = 9x10^9 * (1.5x10^-10)^2 / 2.82x10^-15
= 71808.51
Answer : The concentration of Si in kilograms is, 
Explanation :
As we are given that, the concentration of Si in an Fe-Si alloy is 0.25 wt% that means:
Weight of Si = 0.25 g = 0.00025 kg
Weight of Fe = 100 - 0.25 = 99.75 g = 0.09975 kg
Density of Si = 
Density of Fe = 
Now we have to calculate the concentration in kilograms of Si per cubic meter of alloy.
Concentration of Si in kilograms = 
Concentration of Si in kilograms = 
Now put all the given values in this expression, we get:
Concentration of Si in kilograms = 
Concentration of Si in kilograms = 
Thus, the concentration of Si in kilograms is, 