Br2 == 2Br
24% dissociated => n total moles, 0.24 mol*n of Br, and 0.76*n mol of Br2
=> partial pressure of Br, P Br = 0.24 bar, and
partical pressure of Br2, P Br2 = 0.76 bar
kp = (P Br)^2 / P Br2 = (0.24)^2 / 0.76 = 0.0758
Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
Answer:
Explanation:
Fe⁺² (aq) + 2e⁻ = Fe (s) ; E⁰ = - .44 V
Fe⁺³ (aq) + e⁻ = ® Fe²⁺ (aq) ; E⁰ = + .77 V
Reduction potential of second reaction is more , so it will take place , ie Fe⁺³ will be reduced and Fe will be oxidised .
So reaction in the combined cell will be
2Fe⁺³ + Fe = 3Fe⁺²
cell potential = .77 - ( - .44 )
= 1.21 V .
Isoelectronic means equal number of electrons.
O+ is formed when the atom of O loses 1 electron.
The number of electrons of neutral O atom equals its number of protons.
Number of protons identifies the atomic number and position of the element in the periodic table.
The positon of O in the periodic table is A = 8, so it has 8 electrons and O+ has 8 - 1 = 7 electrons.
The neutral atom with one electron less than O is of the element to the left of O in the periodic table (A = 7). That element is N.
Therefore, the neutral atom isoelectronic with O+ is N (both have 7 electrons).
Answer:
The information that can be used to determine which mixture has the higher proportion of KCl IS INFORMATION ABOUT THE MASS OF CHLORINE IN EACH MIXTURE, THIS INFORMATION CAN BE OBTAINED BY USING THE LAW OF DEFINITE PROPORTION.
Explanation:
The law of definite proportion states that the chemical composition by mass of a chemical compound is always constant. For instance, a chemical compound that is made up of two elements will always contain the same proportions of the constituent elements regardless of the quantity of chemical that was used.
Using the law of definite proportion, we can determine the proportion of sodium and chlorine in NaCl and the proportion of potassium and chlorine in KCl if the mass of chlorine that was used is known. Based on the results obtained, one can easily determine the mixtures that has higher proportion of KCl.