Answer:
Displacement between 0s and 6s = 2
Distance between 0s and 6s = 14
Explanation:
Displacement: 0+2 = 2
Distance: |-2|+6+6
Hertz is a measurement of the frequency that a wave is occurring.
Answer:
3.62 V
Explanation:
L = 80 cm = 0.8 m
f = 15 rps
B = 60 m T = 0.060 T
ω = 2 x π x f = 2 x 3.14 x 15 = 94.2 rad/s
v = r ω
here, r be the radius of circular path. Here r = length of rod = L
v = 0.80 x 94.2 = 75.36 m/s
The motional emf is given by
e = B v L = 0.060 x 75.36 x 0.8 = 3.62 V
By definition it is known that force equals mass by acceleration. In other words F = m * a. To find the acceleration, you must clear the formula mentioned. Therefore, for a force of 190.08N and a mass of 28 Kg, we have that the acceleration is a = F / m = (190.08) / (28) = 6.79 m / s ^ 2
Answer:
static friction acting opposite to the direction of travel
Explanation:
Because the Frictional force of the front wheels act to oppose the spinning, so, For the front wheels to roll without slipping, the friction must be static friction pointing in the direction of travel of the car.
Explanation: