He should confront her about it and if after that point she continues report it to the chess team
Answer: most effective way is to practice reduce reuse and recycle for utilisation of resources
Given required solution
M=10kg W=? W=Fd
v=5.0m/s F=mg
t=2.40s =10*10=100N
S=VT
=5m/s*2.4s
=12m
so W=12*100
W=1200J
0.04m²
Explanation:
Given parameters:
Pressure = 250000Pa
Weight = 40000N
Unknown:
Area of each foot = ?
Solution:
Pressure is the force exerted per unit area of a body
Pressure = 
To find the area;
Area = 
Area =
= 0.16m²
The force exerted by all the four feet is 0.16m²
the area of each feet =
= 0.04m²
Learn more:
Pressure brainly.com/question/7139767
#learnwithBrainly
Answer:
<h2>
242.5kPa</h2>
Explanation:
According to one of the gas laws, 
Given P1 = 240.0kPa, T1, 15.0°C, T2 = 18.0°C, P2 = ?
Substituting this values into the equation, we have;

Cross multiplying we have;
288P2 = 240*291

The new pressure is 242.5kPa