Answer:
Explanation:
The speed of the water in the large section of the pipe is not stated
so i will assume 36m/s
(if its not the said speed, input the figure of your speed and you get it right)
Continuity equation is applicable for ideal, incompressible liquids
Q the flux of water that is Av with A the cross section area and v the velocity,
so,


the diameter decreases 86% so


Thus, speed in smaller section is 48.6 m/s
Refer to the diagram shown below.
Neglect wind resistance, and use g = 9.8 m/s².
The pole vaulter falls with an initial vertical velocity of u = 0.
If the velocity upon hitting the pad is v, then
v² = 2*(9.8 m/s²)*(4.2 m) = 82.32 (m/s)²
v = 9.037 m/s
The pole vaulter comes to res after the pad compresses by 50 cm (or 0.5 m).
If the average acceleration (actually deceleration) is (a m/s²), then
0 = (9.037 m/s)² + 2*(a m/s²)*(0.5 m)
a = - 82.32/(2*0.5) = - 82 m/s²
Answer: - 82 m/s² (or a deceleration of 82 m/s²)
<span>Using Coulomb's law: k*(-0.3)*(-0.3)/(d^2)=19.2
D is the distance between the two negative charges</span>
Answer:
option D.
Explanation:
The correct answer is option D.
When an object is in equilibrium torque calculated at any point will be equal to zero.
An object is said to be in equilibrium net moment acting on the body should be equal to zero.
If the net moment on the object is not equal to zero then the object will rotate it will not be stable.
Answer:
1.6 s
Explanation:
To find the time in which the potential difference of the inductor reaches 24V you use the following formula:

V_o: initial voltage = 60V
R: resistance = 24-Ω
L: inductance = 42H
V_L: final voltage = 24 V
You first use properties of the logarithms to get time t, next, replace the values of the parameter:

hence, after 1.6s the inductor will have a potential difference of 24V