<span>(cp of Copper = 387J / kg times degrees C; cp of Aluminum = 899 J / kg times degrees C; cp of Water = 4186J / kg times degrees C)
</span> Use the law of conservation of energy and assuming no heat loss to the surroundings, then
<span>Heat given up by copper = heat absorbed by water + heat absorbed by calorimeter
</span><span> Working formula is
</span> <span>Q = heat = MCp(delta T)
</span><span> where
</span><span> M = mass of the substance
</span><span> Cp = specific heat of the substance
</span><span> delta T = change in temperature
</span> Heat given up by copper = 0.10(387)(95 - T)
<span> Heat absorbed by water = 0.20(4186)(T - 15)
</span><span> Heat absorbed by calorimeter = 0.28(899)(T - 15)
</span> where
<span> T = final temperature of the system
</span><span> Substituting appropriate values,
</span> 0.10(387)(95 - T) = 0.20(4186)(T - 15) + 0.28(899)(T - 15)
<span> 38.7(95 - T) = 1088.92(T - 15)
</span><span> 3676.50 - 38.7T = 1088.92T - 16333.8
</span><span>1127.62T = 20010.3
</span><span> T = 17.75 C </span>
The electric field produced by a large flat plate with uniform charge density on its surface can be found by using Gauss law, and it is equal to

where

is the charge density

is the vacuum permittivity
We see that the intensity of the electric field does not depend on the distance from the plate. Therefore, the strenght of the electric field at 4 cm from the plate is equal to the strength of the electric field at 2 cm from the plate:
<span>(a) 0.0676 l
(b) 67.6 cc
So we've been told that 5.00 L of blood flows through the heart every minute and that the heart beats 74.0 times per minute. So that means that for every beat of the heart, 5.00 L / 74.0 = 0.067567568 L of blood flows through the heart. Rounding to 3 significant figures gives 0.0676 l. Converting from liters to cubic centimeters simply require a multiplication by 1000, so we have 67.6 cc of blood pumped per beat.</span>
Answer:
heat required in pan B is more than pan A
Explanation:
Heat required to raise the temperature of the substance is given by the formula

now we know that both pan contains same volume of water while the mass of pan is different
So here heat required to raise the temperature of water in Pan A is given as


Now similarly for other pan we have


So here by comparing the two equations we can say that heat required in pan B is more than pan A
As the question is about changing in frequency of a wave for an observer who is moving relative to the wave source, the concept that should come to our minds is "
Doppler's effect."
Now the general formula of the Doppler's effect is:

-- (A)
Note: We do not need to worry about the signs, as everything is moving towards each other. If something/somebody were moving away, we would have the negative sign. However, in this problem it is not the issue.
Where,
g = Speed of sound = 340m/s.

= Velocity of the receiver/observer relative to the medium = ?.

= Velocity of the source with respect to medium = 0 m/s.

= Frequency emitted from source = 400 Hz.

= Observed frequency = 408Hz.
Plug-in the above values in the equation (A), you would get:


Solving above would give you,

= 6.8 m/s
The correct answer = 6.8m/s