The acceleration is given as:
a = g sin(30°) where g is the gravitational acceleration
For g = 10 m/s^2, we get
a = 10 sin(30°) = 10 * 1/2 = 5 m/s^2
Weight expressed in Newtons is expressed in the equation whereby Weight= the mass of an object * the force of gravity. The force of gravity on earth is a constant 9.8 meters per second squared. Therefore if weight (w) = 63 N and the force of gravity is 63 N then the mass must equal 6.43 kg. Because the equation for weight is w=mg so 63 N (w) = m * 9.8 m/s^2.
Answer : The restoring force is directly proportional to the displacement of the block.
Explanation :
Restoring force is defined as the force that is exerted by the spring due to its mass.
Mathematically, the restoring force can be written as :

F = - k x
where,
k is the spring constant.
x is the displacement caused due to the mass.
Negative sign shows that the force is acting in opposite direction.
So, it is clear that the restoring force is directly proportional to the displacement of the block.
Hence, the correct option is (b) " The restoring force is directly proportional to the displacement of the block ".
Answer:
1027.2 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 32.2 ft/s


The height the tomato would fall is 450+577.2 = 1027.2 m