Calculate the weight of the table through the equation,
W = mg
where W is the weight, m is the mass, and g is the acceleration due to gravity. Substituting the known values,
W = (0.44 kg)(9.8 m/s²)
<em>W = 4.312 N</em>
The components of this weight can be calculated through the equation,
Wx = W(sin θ)
and Wy = W(cos θ)
x - component:
Wx = W(sin θ)
Substituting,
Wx = (4.312 N)(sin 150°) = <em>2.156 N</em>
Wy = (4.312 N)(cos 150°) =<em> -3.734 N</em>
This is very good conceptual question and can clear your doubts regarding work-energy theorem.
Whenever force is perpendicular to the direction of the motion, work done by that force is zero.
According to work-energy theorem,
Work done by all the force = change in kinetic energy.
here, work done = 0.
Therefore,
0=change in kinetic energy
This means kinetic energy remains constant.
Hope this helps
Answer:0.2mm
Explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm