Answer:
The molarity of a sugar solution is 2 M.
Explanation:
Molarity is a concentration measure that expresses the moles of solute per liter of solution. In this case it is calculated with the simple rule of three:
4 L of solution--------8 moles of sugar
1 L of solution ------x= (1 L of solution x 8 moles of sugar)/4 L of solution
x=2 moles of sugar---> <em>The solution is 2M</em>
Answer:
The physical and chemical change that occurs in the aquaponics are given below.
Explanation:
The plants and animals grow in size and decrease the mass of plant due to eating by the fishes is a physical changes which occurs in aquaponics. The sunlight has a heat energy which is absorb by the plants present in aquaponics which is a type of endothermic reaction. In aquaponics, the ammonia present in water is converted into nitrates which is used by the plants as a nutrients. When the mass is converted into energy, it increases the temperature of the ecosystem and also the earth surface. For example, if a wood is burn, it change into heat energy which increases the temperature and cause the global warming on the earth surface.
w/w percentage <span>
= mass of the pure compound /
total mass of the sample x 100%
70% HNO₃
contains by mass means every 100 g of sample has 70 g of HNO₃.</span><span>
The mass of solution = 103.8 g
Hence the mass of HNO₃ = 103.8 g x 70%</span><span>
= 103.8 g x (70 / 100)
<span>
= 72.66 g = 72.7 g.</span></span>
0.216g of aluminium compound X react with an excess of water water to produce gas. this gas burn completely in O2 to form H2O and 108cm^3of CO2 only . the volume of CO2 was measured at room temperature and pressure
0.108 / n = 24 / 1
n = 0.0045 mole ( CO2 >>0.0045 mole
0.216 - 0.0045 = 0.2115
so Al = 0.2115 / 27 => 0.0078 mole
C = 0.0045 * 1000 => 4.5 and Al = 0.0078 * 1000 = 7.8
<span>Methane, answer c, can be decomposed by chemical means because methane is a compound. Methane is made up of one atom of carbon and four atoms of hydrogen. Compounds can be broken down. Cobalt, krypton, and zirconium are all elements, and elements cannot be chemically decomposed.</span>