Answer:
Both balls have the same speed.
Explanation:
Janelle throws the two balls from the same height, with the same speed. Both balls will have the same potential and kinetic energy. Energy must be conserved. When the balls pass Michael, again they must have the same potential and kinetic energy.
Given:
u = 0, initial velocity
s 0.9 m, distance traveled.
t = 3 s, the time taken.
Let a = the acceleration. Then
s = ut + (1/2)*a*t²
(0.9 m) = 0.5*(a m/s²)*(3 s)²
0.9 = 4.5a
a = 0.2 m/s²
Answer: 0.2 m/s²
Answer:
The terminal voltage of the battery decreases.
Explanation:
An idea battery does not have internal resistance but a real practical battery always have an internal resistance r connected in series with the battery.
This internal resistance causes a voltage drop when load R is connected, a current I flows in the circuit which causes a voltage drop I*r in the battery therefore, the terminal voltage of the battery will decrease.
Answer:
Part a)

Part b)

Part c)

Part d)

Part e)

Part f)

Explanation:
Part a)
As we know that the maximum angle deflected by the pendulum is

so the maximum height reached by the pendulum is given as

so we will have



now gravitational potential energy of the pendulum is given as



Part b)
As we know that there is no energy loss while moving upwards after being stuck
so here we can use mechanical energy conservation law
so we have




Part c)
now by momentum conservation we can say



Part d)
Work done by the bullet is equal to the change in kinetic energy of the system
so we have



Part e)
recoil speed of the gun can be calculated by momentum conservation
so we will have



Part f)
Total energy released in the process of shooting of gun



Answer:
The temperature of the gas is 1197.02 K
Explanation:
From ideal gas law;
PV = nRT
Where;
P is the pressure of the gas
V is the volume of the gas
R is ideal gas constant = 8.314 L.kPa/mol.K
T is the temperature of the gas
n is the number of moles of gas
Volume of the gas in the cylindrical container = πr²h
Given;
r = 6/2 = 3 cm = 0.03 m
h = 11 cm = 0.11 m
V = π × (0.03)² × 0.11 = 3.11 × 10⁻⁴ m³ = 0.311 L
number of moles of oxygen gas = Reacting mass / molar mass


Therefore, the temperature of the gas is 1197.02 K