Answer:
The induced current is 0.084 A
Explanation:
the area given by the exercise is
A = 200 cm^2 = 200x10^-4 m^2
R = 5 Ω
N = 7 turns
The formula of the emf induced according to Faraday's law is equal to:
ε = (-N * dφ)/dt = (N*(b2-b1)*A)/dt
Replacing values:
ε = (7*(38 - 14) * (200x10^-4))/8x10^-3 = 0.42 V
the induced current is equal to:
I = ε /R = 0.42/5 = 0.084 A
The question is asking to choose among the following choices that could complete the question about the inertia, base on my research and further investigation, the possible answer would be letter B. Gravity. I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more
Answer:
In your question which ask to design a ballistic spring system to measure the speed of bullet. The ask is to find the expression for the bullets speed by using the term given in your question so base on the data you have given and with my calculation the answer is (M+m)*g*d + 1/2*k*(d1-d)^2
Answer:
h= 161.06 m
Explanation:
Given that
Speed of the sound ,C= 343 m/s
Total time ,t= 6.2 s
lets take the depth of the well = h
The time taken by stone before striking the water = t₁
we know that


The time taken by sound =t₂

The total time
t = t₁+ t₂


Now by solving the above equation we get
h= 161.06 m
Therefore the depth of the well will be 161.06 m.
Energy is calculated as power*time, so give the wattage of 1200 W (equivalent to 1200 Joules/second) and time of 30 seconds, multiplying these gives 36000 J or 36 kJ of electrical energy.
If electrical charge or current is needed: Power = voltage * current, so given the power of 1200 watts and voltage of 120 V, current is 1200 W / 120 V = 10 Amperes. Charge is calculated by multiplying 10 A*30 s = 300 C.