Answer is: empirical formula of the product is Br₂O₅.
Chemical reaction: x/2Br₂ + y/3O₃ → BrₓOy.
m(Br₂) = 1,250 g.
m(BrₓOy) = 1,876 g.
n(Br₂) = m(Br₂) ÷ M(Br₂).
n(Br₂) = 1,25 g ÷ 159,81 g/mol.
n(Br₂) = 0,0078 mol.
n(Br) = 2 · 0,0078 mol = 0,0156 mol.
m(O₃) = 1,876 g - 1,25 g = 0,626 g.
n(O₃) = 0,626 g ÷ 48 g/mol = 0,013 mol.
n(O) = 0,039 · 3 = 0,039 mol
n(Br) : n(O) = 0,0156 mol : 0,039 mol.
n(Br) : n(O) = 1 : 2,5.
Answer : Both solutions contain
molecules.
Explanation : The number of molecules of 0.5 M of sucrose is equal to the number of molecules in 0.5 M of glucose. Both solutions contain
molecules.
Avogadro's Number is
=
which represents particles per mole and particles may be typically molecules, atoms, ions, electrons, etc.
Here, only molarity values are given; where molarity is a measurement of concentration in terms of moles of the solute per liter of solvent.
Since each substance has the same concentration, 0.5 M, each will have the same number of molecules present per liter of solution.
Addition of molar mass for individual substance is not needed. As if both are considered in 1 Liter they would have same moles which is 0.5.
We can calculate the number of molecules for each;
Number of molecules =
;
∴ Number of molecules =
which will be = 
Thus, these solutions compare to each other in that they have not only the same concentration, but they will have the same number of solvated sugar molecules. But the mass of glucose dissolved will be less than the mass of sucrose.
<span>When two electrical charges, of
opposite sign and equal magnitude, are separated by a distance, a dipole is
established. The size of a dipole is measured by its dipole moment (</span>μμ). Dipole moment is measured in Debye
units, which is equal to the distance between the charges multiplied by the
charge (1 Debye equals 3.34×10−30Cm3.34×10−30Cm). The dipole moment
of a molecule can be calculated by Equation 1.11.1:
μ = qr
where
<span>
<span>μ⃗ μ→ is the dipole moment vector</span>
<span>qiqi is the magnitude of the ithith charge, and</span>
<span>r⃗ ir→i is the vector representing the position
of ithith charge.</span>
</span>
r = μ/q
<span>r = [0.838D(3.34×10−30 C⋅m/ 1D)]/ (1.6×10−19
C) *0.124
</span>
r = 1.41 x10^-10 m
Fluorine 20 (F - Atomic number 9 and atomic mass 20). Firstly we need to know what is beta decay. Beta decay occurs when one neutron changes into a proton and an electron therefore the atomic mass will remain the same as even though we loose a neutron it is replaced by a proton, the atomic number is always raised by 1 when one beta decay occurs. The produced electron is shot out of the nucleus at an incredible speed. This speedy electron we call a beta particle.
Ok now the reaction.
20 20 0
F -> Ne + e
9 10 -1
Remember the atomic number determines the nature of the element ( i.e what elemnt it is).
Hope this helps :).
Answer:
5.63 mol.
Explanation:
- The balanced chemical equation between NO₂ and H₂O is:
<em>3NO₂(s) + H₂O(l) → 2HNO₃(aq) + NO(g),
</em>
It is clear that 3 mol of NO₂ reacts with 1 mol of H₂O to produce 2 mol of HNO₃ and 1 mol of NO.
<em>Water is present as an excess reactant and NO₂ is limiting reactant.</em>
<em></em>
- To find the no. of moles of HNO₃ produced:
3 mol of NO₂ produces → 2 mol of HNO₃, from stichiometry.
8.44 mol of NO₂ produces → ??? mol of HNO₃.
∴ The no. of moles of HNO₃ are formed = (8.44 mol)(2 mol)/(3 mol) = 5.63 mol.