Answer:
The Role of Heat Transfer Methods in the Distribution of Earth's Energy
Explanation:
The centripetal force, Fc, is calculated through the equation,
Fc = mv²/r
where m is the mass,v is the velocity, and r is the radius.
Substituting the known values,
Fc = (112 kg)(8.9 m/s)² / (15.5 m)
= 572.36 N
Therefore, the centripetal force of the bicyclist is approximately 572.36 N.
Power=work/time
power=50/20
50/20=2.5
Therefore A. 2.5 W
Answer: most effective way is to practice reduce reuse and recycle for utilisation of resources