Answer:
Explanation:
(1.7 m/cycle)(46 cycle/s) = 78.2 m/s
Answer:
Option C (always dependent) would be the appropriate answer.
Explanation:
- The movements including its particles everywhere are depending on when particles were also associated with either a cable, since, if we want the substances to modify their location, one (1).
- However, if the particles two (2) and then out impact the location of an object two ( 2), they could easily determine the appearance or location.
Some other possible alternatives aren't connected to a particular setting. So, the solution is indeed the right one.
<span>65W * 8h * 3600s/h = 1.9e6 J = 447 Cal </span>
Most ejections originate from active regions on the Sun's surface, such as groupings of sunspots associated with frequent flares. These regions have closed magnetic field lines, in which the magnetic field strength is large enough to contain the plasma.