L = 1.00 m, the original length
A = 0.5 mm² = 0.5 x 10⁻⁶ m², the cross sectional area
E = 2.0 x 10¹¹ n/m², Young's modulus
P = 1500 N, the applied tension
Calculate the stress.
σ = P/A = (1500 N)/(0.5 x 10⁻⁶ m²) = 3 x 10⁹ N/m²
Let δ = the stretch of the string.
Then the strain is
ε = δ/L
By definition, the strain is
ε = σ/E = (3 x 10⁹ N/m²)/(2 x 10¹¹ N/m²) = 0.015
Therefore
δ/(1 m) = 0.015
δ = 0.015 m = 15 mm
Answer: 15 mm
Answer: The correct option is C(both A and B)
Explanation:
In engine chambers, internal combustion of fuel is used to produce mechanical energy.
RTV ( Room Temperature Vulcanising) sealants are silicon products used for the sealing purpose of the engine component. As the name implies once exposed to air, it solidifies. However, it has a negative effect on the oxygen sensor of the engine components by makes a coating over the sensors with the silicone film and, after a time, will affect the operation performed by them. Therefore Technician A is correct.
Technician B is equally correct in that an engine need to be lubricated with oil to help cool the moving part while on. But in order to ensure that oil reaches all movable parts a common method know as heavy-duty reversible spin drills is applied. This method regulates the flow of oil using the engine.
Answer: 140 m
Explanation:
Let's begin by stating clear that motiont is the change of position of a body at a certain time. So, during this motion, the balloon will have a trajectory and a displacement, being both different:
The<u> trajectory</u> is <u>the path followed by the body, the distance it travelled</u> (is a scalar quantity).
The displacement is <u>the distance in a straight line between the initial and final position</u> (is a vector quantity).
So, according to this, the distance the balloon traveled during the first 45 s (its trajectory) is 140 m.
But, if we talk about displacement, we have to draw a straight line between the initial position of the balloon (point 0) to its final position (point 90 m). Being its displacement 95 m.