Lets take 100 g of this compound,
so it is going to be 2.00 g H, 32.7 g S and 65.3 g O.
2.00 g H *1 mol H/1.01 g H ≈ 1.98 mol H
32.7 g S *1 mol S/ 32.1 g S ≈ 1.02 mol S
65.3 g O * 1 mol O/16.0 g O ≈ 4.08 mol O
1.98 mol H : 1.02 mol S : 4.08 mol O = 2 mol H : 1 mol S : 4 mol O
Empirical formula
H2SO4
0.53 x 200ml = 106 ml of the pH 9.0 buffer + 94 ml of the pH 10 buffer gives the desired solution
<span> </span>
Answer:2
Explanation:
Ba(OH)2 contains two oxygen atoms
BaSO4 contains four oxygen atoms.
This means that barium sulphate contains two more oxygen atoms than barium hydroxide in its formula. This is clearly seen from the two formulae shown above.
Answer:

Explanation:
Hello!
In this case, since the chemical reaction between copper and nitric acid is:

By starting with 0.80 g of copper metal (molar mass = 63.54 g/mol) and considering the 1:1 mole ratio between copper and copper (II) nitrate (molar mass = 187.56 g/mol) we can compute that mass via stoichiometry as shown below:

However, the real reaction between copper and nitric acid releases nitrogen oxide, yet it does not modify the calculations since the 1:1 mole ratio is still there:

Best regards!
Answer and Explanation:
Iodine have lower atomic mass than tellurium even though the atomic number of iodine is more than the atomic number of tellurium
This is because the atomic weight of any element is the sum of number of proton and number of neutron, even though the number of proton in iodine is more so but the number of neutron is less as compared to tellurium which makes the tellurium of high atomic mass