Initial speed, u = 15 m/s
Final speed, v = 10 m/s
Distance traveled, s = 6.0 m
The acceleration, a, is determined from
u² + 2as = v²
(15 m/s)² + 2*(a m/s²)*(6.0 m) = (10 m/s)²
225 + 12a = 100
12a = -125
a = -10.4167 m/s²
The time, t, for the velocity to change from 15 m/s to 10 m/s is given by
(10 m/s) = (15 m/s) - (10.4167 m/s²)*(t s)
10 = 15 - 10.4167t
t = 0.48 s
The average speed is
(6.0 m)/(0.48 s) = 12.5 m/s
Answer: 12.5 m/s
Correct answer choice is :
C) A jar with snails crawling on living plants
Explanation:
By using the power of sunlight, plants can change carbon dioxide and water into glucose and oxygen in a method described photosynthesis. As photosynthesis needs sunlight, this method only occurs during the day. We usually like to think of this as plants `exhaling in carbon dioxide and `breathing out oxygen. Gas transfer between Alveolar Spaces and Capillaries. The role of the respiratory system is to transfer two gases, oxygen and carbon dioxide. The transfer takes place in the millions of alveoli in the lungs and the capillaries that surround them.
Answer:
The formula to calculate velocity in this case:
v = v0 + at
=> a = (v - v0)/t
= (50 - 0)/4
= 50/4 = 12.5 (m/s2)
Hope this helps!
:)
Answer:
The inducerd emf is 1.08 V
Solution:
As per the question:
Altitude of the satellite, H = 400 km
Length of the antenna, l = 1.76 m
Magnetic field, B = 
Now,
When a conducting rod moves in a uniform magnetic field linearly with velocity, v, then the potential difference due to its motion is given by:

Here, velocity v is perpendicular to the rod
Thus
e = lvB (1)
For the orbital velocity of the satellite at an altitude, H:

where
G = Gravitational constant
= mass of earth
= radius of earth

Using this value value in eqn (1):

Answer:

Explanation:
As per Faraday's law of Electromagnetic induction we know that
Rate of change in magnetic flux will induce EMF in the closed conducting loop
so we have

now we have


now we have

now the induced EMF through this loop is given as


