Answer:
Amplitude, A = 0.049 meters
Explanation:
Given that,
A harmonic wave travels in the positive x direction at 6 m/s along a taught string. A fixed point on the string oscillates as a function of time according to the equation :
.......(1)
The general equation of a wave is given by :
.......(2)
A is amplitude of wave
On comparing equation (1) and (2) we get :
A = 0.049 meters
So, the amplitude of the wave is 0.049 meters.
Answer:
The banking angle necessary for the race cars is 34.84°
Explanation:
For normal reaction the expression is:

Answer:
The increase in the internal energy = 350 J
Explanation:
Given that
Q= 275 J
W= - 125 J
W' = 50 J
W(net)= -125 + 50 = -75 J
Sign -
1.Heat rejected by system - negative
2.Heat gain by system - Positive
3.Work done by system = Positive
4.Work done on the system-Negative
Lets take change in the internal energy =ΔU
We know that
Q= ΔU + W(net)
275 = ΔU -75
ΔU= 275 + 75 J
ΔU=350 J
The increase in the internal energy = 350 J
The time is given, and you want to find the average velocity. To do this, you need to know the distance covered by the driver around the racetrack in that 30 seconds. You divide this by the time, then you will obtain the average velocity in units of, say meters per second.
Ok the velocity of an object in free fall is given by the equation :
v=v0-gt, where v0 is the original velocity, g is the gravitational constant (9.8 m/s^2) and t is the time.
so, we substitute values into this equation. v=35.8-9.8*2.5; v=11.3 m/s