<span>The answer is mirrors. Mirrors are made by applying a metal thin layer on the back surface of a transparent substrat, typically glass. The metal layer in the antiquity was bronze, mercury and later silver whose luster gave the reflective property to the mirror.</span>
<span>Hello!
We have the following data:
</span>
Time (T) = ? (in minutes)
Power (P) = 3 kW → 3000 W
Energy (E) = 9 MJ → 9000000 J or (W/s)
Formula of the consumption of electric energy:

Solving:




How many minutes can it run for? (<span>Let's convert in minutes)
</span>
1 minute --------- 60 seconds
y minute --------- 3000 seconds

<span>Product of extremes equals product of means
</span>




I hope this helps! =)
<span>
</span>
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct answer is option c
Explanation:
Faraday states that when there is a change in magnetic field of a coil of a wire, it means that there exist an emf in the circuit which in induced due to the change in the magnetic flux
From the question two separate but nearby coils are mounted along the axis. First coil is connected to the power supply and the current flow is controlled by the supply.When the current alternates, it would produce magnetic field ,also the second coil is connected to an ammeter which indicates the current that is flowing in it when current in the first coil changes
This magnetic field that is produce would cause a change flux which would induce current in the second coil so the ammeter would indicate current flow in the second coil
a is incorrect because the current in fir coil is not change hence flux won't change therefore current is is not induced in second coil
This is the same reason b is incorrect
d is incorrect due to the fact that when the second coil is connected to a power supply by rewiring it to be in series with first coil the law of electromagnetism would no longer hold so he ammeter would show no reading
Answer:
-5.1 kg m/s
Explanation:
Impulse is the change in momentum.
Change in momentum= final momentum - initial momentum=m
+m
Plugging in the values= -0.15*24 - (0.15*10) (The motion towards the pitcher is negative as the initial motion is considered to be positive)
Impulse=-5.1 kg m/s (-ve means that it is the impulse towards the pitcher)
Answer:
A. 261.6 hz.
B. 0.656 m.
Explanation:
A.
When yhe tube is open at one end and closed at the other,
F1 = V/4*L
Where,
F1 = fundamental frequency
V = velocity
L = length of the tube
When the tube is open at both ends,
F'1 = V/2*L
Where
F'1 = the new fundamental frequency
Therefore,
V/2*L x V/4*L
F'1 = 2 * F1
= 2 * 130.8
= 261.6 hz.
B.
F1 = V/4*L
Or
F'1 = V/2*L
Given:
V = 343 m/s
F1 = 130.8
L = 343/(4 * 130.8)
= 0.656 m.